Светската програма за храна: Немилосрден пораст на глад во светот

Бројот на луѓе на раб на глад во 43 земји достигна 45 милиони, бидејќи несигурноста околу добивањето храна нагло е зголемена во светот, предупреди Светската програма за храна (ВФП).

Фото: ЕПА

Скокот од 42 милиони на почетокот на годината на 45 милиони луѓе на кои денес им се заканува глад е последица на ситуацијата во Авганистан, каде што дополнителни три милиони луѓе се соочуваат со глад, соопшти агенцијата на ОН со седиште во Рим.

„Десетици милиони луѓе се на раб на бездната. Судирите, промената на политиката и ковид-19 го зголемија бројот на гладни“, рече извршниот директор на ВФП, Дејвид Бисли.

„Последните податоци покажуваат дека 45 милиони луѓе се на раб на глад“, рече тој по патувањето во Авганистан, каде што ВФП им донесе помош на речиси 23 милиони луѓе.

„Цените на горивата растат, цените на прехранбените производи вртоглаво пораснаа, ѓубривата стануваат поскапи, сите овие фактори поттикнуваат нова криза како онаа што сега се случува во Авганистан, со веќе старите кризи како оние во Јемен и Сирија“, рече тој.

За спречување на гладот во светот потребни се седум милијарди долари, а тоа е пораст во однос на 6,6 милијарди долари на почетокот на годината.

Меѓутоа, традиционалните механизми за финансирање се преоптоварени, предупредуваат ОН.

ВФП истакнува дека семејствата се соочени со „страшни“ избори: принудени се да мажат се помлади и помлади девојчиња, да ги повлекуваат децата од училиште или да ги хранат со скакулци, лисја од кактуси...

Медиумските извештаи од Авганистан предупредуваат дека семејствата се „принудени да ги продаваат сопствените деца во очајнички обид да преживеат“, според ОН.

Бројните суши во Авганистан во комбинација со економскиот колапс тешко ги погодија семејствата.

Во Сирија, 12,4 милиони луѓе не знаат како да го обезбедат својот следен оброк и таа несигурност околу храната е најголема од почетокот на војната пред десет години во таа земја, вели ВФП.

Гладот е присутен во Етиопија, Хаити, Сомалија, Ангола, Кенија и Бурунди, се додава.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе