Сведок на судењето за убиството на Кашоги: Му се заканувал поранешен советник на принцот

Сведок на турскиот суд денеска изјави дека убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги добил закани од поранешен советник на саудискиот принц, престолонаследникот Мохамед бин Салман.

Фото: ЕПА

На Кашоги му се заканувал Сауд ал-Кахтани, кажал сведокот на второто судење на 26 осомничени во судот во Истанбул, објави Кристијан Мир од организацијата за слобода на медиумите Репортери без граници (РСФ).

„Кашоги зборуваше за телефонски разговор со Кахтани додека живееше во Вашингтон, велејќи дека тој знае каде живее Кашоги со своите деца“, напиша на Твитер директорката за меѓународни кампањи на РСФ, Ребека Винсент. Судењето на 26 осомничени во отсуство ќе продолжи на 4 март.

Кашоги беше убиен во 2018 година откако влегол во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул за да добие документи за венчавка со својата турска вереница Хатиџе Ченгиз. Таа го чекала пред зградата.

Турските власти веруваат дека Кашоги бил убиен од саудиски платеници и дека неговото тело потоа било распарчено и извлечено од конзулатот. Посмртните останки од тој колумнист на „Вашингтон пост“, жесток критичар на саудискиот престолонаследник, никогаш не се пронајдени.

Првото рочиште на судењето во Истанбул започнало во јули, првично против 20 Саудијци. Меѓу нив биле Кахтани и Ахмед ал-Асири, поранешен заменик на шефот на саудиската разузнавачка служба.

Турција додаде уште шест осомничени во септември, за кои бара казна затвор од пет години до доживотен затвор. Саудискиот суд претходно во септември осуди пет лица на дваесет години затвор, ублажувајќи ги претходно изречените смртни казни.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе