Наводно летал кон Македонија

Сведок на судењето на Нетанјаху загинал во авионска несреќа

Во пад на авион кај Грција загинале поранешниот заменик директор на израелското министерство за комуникации Хаим Гарони, кој е сведок на судењето за корупција на поранешниот премиер на Израел бенјамин Нетанјаху, и неговата сопруга Ести.

EPA-EFE

Причината за падот на авионот цесна 182 кој полетал од мал аеродром во Хаифа не е позната, но најверојатно несреќата ја предизвикале технички проблеми кои се појавиле пред полетувањето.

Авионот исчезнал од радарите околу 20 часот по израелско време.

Грчките медиуми јавија дека три брода тргнале кон местото на падот, вклучувајќи брод на крајбрежната стража и рибарски чамец, а полетал и хеликоптер на грчките воздухопловни сили.

Нетанјаху е обвинет за измама, злоупотреба на позицијата и мито во три случаи за корупција.

Еден од нив наречен Случај 4000 се однесува на промовирање прописи кои му обезбедиле стотици милиони долари на сопственикот на телекомуникацискиот гигант Безек, Шаул Елович, во замена за позитивно известување на популарниот новински сајт на компанијата.

Сведочењето на Гарони требало да биде фокусирано на донесувањето на прописите.

Тој наводно летал во Македонија, а авионот паднал кај островот Самос во Егејското Море, каде наводно требало да дотури гориво, јавуваат израелските медиуми.

Роднина на загинатиот кажал дека тој сакал да лета и често летал во странство, и дека бил одговорен пилот, така што не може да сфати што се случило.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе

Неделава во Тирана за првпат 31 прехранбена и 6  дистрибутивни компании од регионов заеднички ќе настапат на саемот во организација на Коморскиот инвестициски форум кој го предводиме ние.

повеќе