Судот во Москва го казни Гугл со три милиони рубљи

Како дел од поширокиот спор меѓу државата Русија и американскиот технолошки гигант Гугл, судот во Москва вчера му изрече парична казна на Гугл Алфабет инк. во износ од 3 милиони рубљи (400.386 долари), бидејќи не ги избришал содржините што се сметаат за нелегални во Русија.

Фото: ЕПА

Минатиот месец Русија се закани дека ќе го казни Гугл во висина од одреден дел од годишниот приход на компанијата остварен во Русија бидејќи во неколку наврати не ги избришал забранетите содржини на својот пребарувач и на Јутјуб.

Оваа закана се смета за најрешителниот потег на Москва досега во обид да ги спречи странските технолошки компании.

Гугл, кој минатиот месец објави дека платил повеќе од 32 милиони рубљи казни, не одговори веднаш на барањето на Ројтерс да ја коментира вчерашната одлука на судот во Москва.

Русија оваа година изрече неколку мали казни за американските технолошки компании, а државното регулаторно тело за комуникации Роскомнадзор ја забави оперативната брзина на Твитер во март.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ние Македонците од село Гореме, општина Струмјани, го поздравуваме народот покрај Вардар (барем реката сѐ уште е таму) и се „восхитуваме" на дејствувањата на мудрите мажи на државата.

 

повеќе

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе