Судир на возови во Чешка: двајца мртви, над 40 повредени (ФОТО+ВИДЕО)

Две лица загинаа, четири кои биле тешко повредени се пренесени со хеликоптер, седум лица имале потреба од хируршка интервенција, додека 31 лице биле полесно повредени во несреќата кај западниот чешки град Домазлице, соопшти регионалната спасувачка служба, пренесе Ројтерс.

Screenshot

Чешкиот министер за транспорт Карел Хавличек на Твитер објави дека еден од возовите што се судриле бил возот Екс 351, кој според Чешки железници е брз воз на релација Минхен-Прага.

Чешката полиција на Твитер објави дека може да потврди дека две лица го загубиле животот во несреќата.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе