Судир на 40 возила, голема сообраќајка во Чешка (ФОТО+ВИДЕО)

Снежната бура во Чешка предизвика масовна сообраќајка на автопатот Д5 кон Прага и го затвори сообраќајот во двата правци.

Фото: Твитер, чешка полиција

Според чешката полиција, се судриле четириесетина автомобили. Најмалку пет лица се повредени на лице место, а други лица се заробени во автомобилите, соопштија спасувачите.

Брзата помош поради размерите на несреќата го активирала трауматскиот план, но судирот поминал без смртни и тешки повреди.

Автопатот е целосно непрооден во правец на Прага. Д5 е една од двете главни тури што ја поврзуваат Прага со Германија, а ќе остане затворена со часови.

Портпаролката на регионалните пожарникари Тереза Флигерова подоцна прецизираше дека се работи за судир на 22 автомобили и 14 камиони.

Легенда под Главна слика

Фото: Твитер, чешка полиција

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе