Студено ракување на Вучиќ и Тачи во Тирана (ФОТО)

Албанските и косовските медиуми го снимија ракувањето на српскиот претседател Александар Вучиќ и претседателот на Косово Хашим Тачи пред почетокот на регионалниот самит Брдо-Бриони во Тирана и го пренесоа со коментар дека било „студено“.

Вучиќ и Тачи се ракуваа во присуство на шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини.

Средбата на Вучиќ и Тачи во Тирана се случи еден ден откако српскиот претседател порача дека никогаш нема да ја признае косовската независност, додека косовскиот претседател вчера кажа дека по доаѓањето во албанската престолнина со премиерот на Албанија Еди Рама разговарал за целосно укинување на границата меѓу Косово и Албанија и припојување на трите општини од јужна Србија на косовската територија.

Вучиќ синоќа изјави дека станува збор за луди идеи, нереално, но дека секако ќе им го укаже тоа на Тачи и другите функционери, иако, како што истакна, Албанците со постојаното повторување на таквите нешта создаваат впечаток дека тоа е нешто нормално.

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена. 

повеќе