Страшно невреме во Србија, паѓа град со големина на лешници (ФОТО+ВИДЕО)

Прогнозите на метеоролозите се остваруваат и најавеното невреме за вечерва и ноќта почна во одделни делови на Србија, јавуваат српските медиуми.

Во Ивањица град паѓал околу дваесетина минути, а силни врнежи и град со големина на лешници околу 19 часот го погодиле Чачак и направиле штета во околните села.

Невреме со град имало и во Љиг и во Зрењанин.

Град паѓал и во централните делови на Белград, а во главниот град на Србија сѐ уште трае исклучително силно невреме со дожд и град.

Невремето, кое вечерва го зафати Белград, на кратко ги прекинал и фудбалските натпревари меѓу Црвена звезда и Напредок, односно Партизан и Пролетер. Мечевите биле прекинати поради град, силен дожд и ветер.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе