Превезувал мигранти

Страшна несреќа во Унгарија: седум мртви во автомобил со српски таблички (ФОТО+ВИДЕО)

Седум лица загинаа, а четири се повредени, меѓу нив и возачот, кога возило со српски регистарски таблички, во кое биле мигранти, се заби во куќа. Несреќата се случила откако возачот одбил да застане за полициска контрола во Морахалом во близина на границата со Србија, соопшти денес унгарската полиција.

 

Како што е соопштено, несреќата се случила на 13 декември 2021 околу 23:40 часот во внатрешноста на Морахалом. На сајтот на унгарската полиција се појавија првите фотографии од местото на несреќата. На нив се гледа полицијата како врши увид, како и возилото кое е речиси уништено.

Комбито во кое имало 10 мигранти се движело во правец на Сегедин, а кога полицијата се обидела да го сопре, возачот ја зголемил брзината, удрило во куќа и се превртело. Полицијата соопшти дека во несреќата е повреден и возачот.

Тој е приведен и против него ќе биде почната постапка за трговија со луѓе и предизвикување тешка несреќа, пренесува Ројтерс.

За трговија со луѓе е одредена казна од една до пет години затвор во стандарден случај и од 5 до 15 години во квалификуван случај. Организатор или извршител на кривичното дело може да биде осуден на казна затвор од десет до дваесет години.

Полицијата во текот на увидот и спасувањето го затворила магистралниот пат, при што сообраќајот се одвивал по околните улици.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе