Државјани на Србија

Страшна несреќа на автопат во Хрватска, загинаа четири луѓе, меѓу кои и дете (ВИДЕО)

Ноќеска, половина час по полноќ, на автопатот А3 во Хрватска, во близина на паркингот Бошњаци во насока на Загреб, се случи сообраќајна несреќа во која смртно настрадаа четири лица, додека едно лице е повредено, јавуваат хрватските медиуми.

Во автомобил „шкода октавија“ со словенечки регистарски таблички имало 5 луѓе, сите државјани на Србија. Во еден момент возачот на автомобилот изгубил контрола врз возилото и слетал од патот, удирајќи во заштитната ограда на автопатот.

Од силината на ударот и добиените повреди смртно настрадале четири лица (42-годишниот возач и патници во возилото, 14-годишник, 43-годишна жена и 47-годишник), додека 28-годишниот совозач, единствениот кој користел безбедносен појас, е полесно повреден.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе