Државјани на Србија

Страшна несреќа на автопат во Хрватска, загинаа четири луѓе, меѓу кои и дете (ВИДЕО)

Ноќеска, половина час по полноќ, на автопатот А3 во Хрватска, во близина на паркингот Бошњаци во насока на Загреб, се случи сообраќајна несреќа во која смртно настрадаа четири лица, додека едно лице е повредено, јавуваат хрватските медиуми.

Во автомобил „шкода октавија“ со словенечки регистарски таблички имало 5 луѓе, сите државјани на Србија. Во еден момент возачот на автомобилот изгубил контрола врз возилото и слетал од патот, удирајќи во заштитната ограда на автопатот.

Од силината на ударот и добиените повреди смртно настрадале четири лица (42-годишниот возач и патници во возилото, 14-годишник, 43-годишна жена и 47-годишник), додека 28-годишниот совозач, единствениот кој користел безбедносен појас, е полесно повреден.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе