Страшен земјотрес го погоди Хаити, луѓето бегаат во паника (ФОТО+ВИДЕО)

Земјотрес со јачина од 7,0 степени по Рихтеровата скала го погоди денес Хаити, соопшти Американскиот геолошки завод (УСГС).

EPA-EFE

Епицентарот на земјотресот беше осум километри од градот Пети Труд Нип, на длабочина од 10 километри, пренесува Ројтерс.

Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар исто извести за земјотресот во тој регион, но наведе дека бил со јачина од 7,6 степени.

Американскиот систем за предупредување за цунами соопшти дека не е издадено предупредување.

Како што јавува Си-ен-ен, повикувајќи се на службата за цивилна заштита на Хаити, има жртви, а направена е голема материјална штета.

УСГС издаде црвен аларм за бројот на жртви, наведувајќи дека веројатно ќе има голем број жртви и дека разурнувањата се големи.

Во 2010 Хаити го погоди страшен земјотрес претворајќи ја престолнината Порт о Пренс во урнатини за само неколку секунди. Само во првата недела од земјотресот беа погребани околу 70.000 луѓе. Најдени беа уште десетици илјади жртви.

Точната бројка на загинати не е позната, но се верува дека настрадале меѓу 100.000 и 316.000 луѓе.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе