Токио

Стотици илјади Јапонци го поздравија новиот крал Нарухито

Јапонскиот цар Нарухито и царицата Масако денеска поминаа низ центарот на Токио за да го одбележат неговото стапување на престолот, а илјадници граѓани ги поздравија мавтајќи со национални знамиња.

Царот Нарухито (59) го наследи престолот во мај, откако неговиот татко Акихито стана првиот јапонски монарх кој абдицираше во последните два века.

Свечената церемонија требаше да се одржи на 22 октомври, кога царот официјално го презеде престолот пред функционери од околу 190 земји, но беше одложена поради тајфун.

 Царот беше во формална облека, а царицата Масако во бел фустан со тијара на главата, што се разликуваше од церемонијата за инаугурацијата кога и двајцата беа во традиционална облека.

Неколку стотици илјади луѓе од различни делови на Јапонија се собраа во центарот на градот во должина од 4,6 километри за да ги видат и поздрават царот и царицата.

MИА

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да ги покаже демократските капацитети и зрелоста очекувани од граѓаните.

повеќе

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе