Шефот на НАТО

Столтенберг: Загрижува запаливата реторика на Милорад Додик

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја осуди, како што кажа, запаливата реторика на српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик.

EPA-EFE

„Загрижени сме поради ситуацијата во Босна и Херцеговина со запаливата реторика на Милорад Додик. Неговите пораки поткопуваат едно од главните постигнувања кое го направивме со создавањето мултиетнички оружени сили во Босна и Херцеговина“, кажа Столтенберг во Брисел, по вчерашната средба со црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ.

Според него, во БиХ во последните години има „чекори во погрешна насока“, додавајќи дека поткопувањето на постоењето на Оружените сили на БиХ е важно не само за Босна и Херцеговина, туку и за целиот регион и пошироко.

„Сојузниците силно го поддржуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на Босна и Херцеговина. Запаливата реторика во Република Српска сериозно загрижува. Структурите на Босна и Херцеговина се важни за стабилноста на земјата. Особено Оружените сили, една од најсилните мултиетнички институции во земјата“, истакна Столтенберг.

Додаде дека НАТО останува посветен на силниот политички дијалог и практичната соработка со БиХ, како и дека ќе продолжи да ги поддржува реформските напори на земјата за доброто на сите.

„Политиката на НАТО на отворени врати е историски успех и придонесува на безбедноста во регионот“, истакна Столтенберг.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе