„Целосна солидарност“

Столтенберг: Во Турција се распоредени противракетни системи, авионите патролираат, бродовите влегуваат во пристаништата

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг озјави дека НАТО проценува како да ѝ помогне на својата членка Турција во конфликтот во Сирија.

Турција на северот на Сирија се судира и со сириските и со руските сили.

„Постојано ја проценуваме ситуацијата и ѝ пружаме поддршка на Турција. Турција граничи со Ирак и Сирија и ниедна сојузничка не пропати повеќе и не е зафатена со толкаво насилство како Турција“, им кажа на новинарите Столтенберг.

Тој истакна дека во Турција веќе се распоредени противвоздушните ракетни системи „патриот“ од Шпанија, дека авионите „авакс“ патролираат по небото и дека бродовите на НАТО влегуваат во турските пристаништа.

Турција очекува помош од сојузниците во време на интензивирање на конфликтот во сириската провинција Идлиб, одалечена неколку десетици километри од турската граница. Турција и сисриките милитанти кои ги поддржува во Идлиб се борат против силите на сириската влада поддржани од Русија.

Од Идлиб во последниот месец избегаа речиси милион луѓе.

Во повеќето земји во развој, ковид-19 предизвикува економски ураган.

повеќе

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе