„Кина не е наш противник, наш непријател“

Столтенберг: Нема да има нова студена војна со Кина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја отфрли денес можноста од студена војна со Кина.

EPA-EFE

„Кина не е наш противник, наш непријател. Нема да има нова студена војна со Кина. Но мора да се соочиме со предизвиците кои Кина ги создава за нашата безбедност“, кажа Столтенберг пред самитот на НАТО во Брисел.

Тој кажа дека лидерите на НАТО се сретнуваат во „клучен момент за Алијансата и дека денес ќе биде отворено ново поглавје во трансатлантскиот однос“. Зборувајќи за Русија, Столтенберг оцени дека односите со Москва се „на најниско ниво од завршувањето на Студената војна“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе