Столтенберг бара поголем буџет, НАТО отвора нови командни центри

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги повика европските сојузници и Канада да продолжат со зголемувањето на трошоците на полето на одбраната, јавува Асошиејтед прес, со напомена дека повикот е испратен во момент кога воениот пакт ги шири своите командни центри како одговор на јакнењето на Русија.

„За да ги одржиме нашите земји безбедни, потребни ни се повеќе воени расходи, инвестиции во клучните капацитети и сили за мисиите и операциите на НАТО“, кажа денес Столтенберг.

На состанокот на НАТО во Брисел, министрите за одбрана, како што е најавено, ќе објават отворање два нови командни центри кои ќе ги опфатат трансатлантските патишта за поморски сообраќај, како и логистиката и транспортот во Европа.

Се очекува САД да ја преземат одговорноста за атлантската команда, додека Германија има најголеми шанси да ја преземе надлежноста за логистичкиот центар.

Покрај ова, НАТО сојузниците најверојатно ќе објават дека ќе се формира нов центар за сајбер операции, пишува АП.

„Бејоеремите" веќе многу долги години имале и имаат јазик којшто (Слушни! Слушни добро!) сите, освен нас, го нарекуваат „македонски".

повеќе

Добронамерниот дијалог – поточно способноста да се види светот преку очите на други луѓе, посебно оние со кои не се согласуваме – никогаш не бил поважен од сега.

повеќе

Владата не би смеела самостојно да одлучува за ставање под концесија на минералните суровини како што предвидува постојниот закон.

повеќе