Српската влада даде гаранции за привремено пуштање на слобода на Ратко Младиќ

Владата на Србија даде гаранции за привремено пуштање на слобода на Ратко Младиќ од притворот на Хашкиот трибунал за лекување, потврди српската министерка за правда Нела Кубуровиќ.

„Не е првпат владата на Србија да дава гаранции за некого поради лекување. Владата тоа и досега го правела“, кажа Кубуровиќ за РТС.

Младиќ е обвинет за геноцид, злосторства против човештвото и кршење на законите и обичаите на војувањето за време на војната во Босна и Херцеговина, а во притворот на Хашкиот трибунал е од 2011 година, кога беше уапсен во Србија по 15 години криење.

Правниот застапник на Младиќ пред два дена изјави дека ги добиле гаранциите, и дека чекаат да ја добијат целосната документација на клиентот од Притворската единица на Хашкиот трибунал, која ја побарале пред девет месеци. Трибуналот, пак, соопшти дека целосната медицинска документација за болеста и лекувањето на кое бил подложен Младиќ во судскиот притвор и болниците во Хаг веќе била доставена.

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе

Да можеме Благуна да ја прашаме за нашите јадови околу текстот од Нивици, би ја зачудиле.

повеќе