Српската полиција чува мурал на Ратко Младиќ од граѓаните на Белград (ВИДЕО)

Вечерва во Белград беше прилично тензично. Група демонстранти, граѓани, активисти на невладини организации, но и членови на опозицијата сакале да го искажат незадоволството околу денешниот инцидент во Његошева улица во Белград, кога муралот на Ратко Младиќ бил гаѓан со јајца, а полицијата апсела.

EPA-EFE

Но, на демонстрантите пред патот им застанала интервентната полиција не дозволувајќи им да пријдат до спорниот мурал.

Како што јавуваат српските медиуми, кордон на интервентната полиција ги блокирал сите приоди до муралот, а на улиците излегле и десничарите, поддржувачи на Младиќ.

Како што јавува Н1, станувало збор за мала група десничари, главно млади мажи. Тие кажале дека се собрале за да го „испочитуваат ликот и делото на Ратко Младиќ“ и да му „искажат благодарност“, а на констатацијата на новинарот на Н1 дека станува збор за осуденик за воени злосторства, еден од присутните кажал дека тие не го признаваат Хашкиот суд.

Активистите си заминале околу 22 часот, но најавиле дека ќе продолжат да се собираат, сè додека муралот на Младиќ не биде пребоен.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе