Србија утре би можела да донесе нови, построги мерки

Членот на кризниот штаб на српската влада Предраг Кон изјави денес дека медицинскиот дел на штабот напишал предлог на нови построги епидемиолошки мерки и ѝ го доставиле на премиерката Ана Брнабиќ, а се очекува таа да ги соопшти утре.

EPA-EFE

Кон за РТС истакна дека на седницата на кризниот штаб медицинскиот дел инсистирал дека не може да се заврши состанокот без поригорозни мерки.

„Затоа продолживме со работа и напишавме предлог кој ѝ беше доставен на претседателката на владата“, кажа Кон за РТС, не наведувајќи за какви мерки станува збор освен дека се „поригорозни“ од постоечките.

На прашањето што ќе се случи ако владата не го прифати предлогот, Кон одговори дека е „тешко возможно“ тоа да се случи.

Белград денес со 2.208 позитивни на коронавирусот повторно беше прв меѓу градовите со најмногу новозаразени, во денот кога Србија го забележа новиот последователен рекорд по бројот на новоинфицирани и смртни случаи со 6.254 позитивни и 30 умрени.

Кон за РТС предупреди и дека испраќањето на српскиот патријарх Иринеј, кој умре утринава во 91 година од последици на заразата со вирусот, ќе биде ризичен.

„Голем ризик е испраќањето и погребот на патријархот Иринеј. Моја должност е тоа да го кажам – таквиот собир не е епидемиолошки прифатлив, но никој не може да го забрани“, кажа Кон и апелираше до сите кои, и покрај предупредувањата, ќе присуствуваат на погребот на поглаварот на СПЦ да носат маска, да водат сметка за дистанцата и да се обидат да избегнат секаква можност за зараза.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе