Србија синоќа ја погодиле над 15.000 молњи, а облаците ги „гаѓале“ со 829 ракети (ВИДЕО)

Силно невреме со град ги погоди синоќа Банат, Белград и западна Србија. Над 15.000 громови ја погодиле Србија минатата ноќ.

Делови од Србија синоќа ги погоди силно невреме, а во некои краеви паѓаше и град, само на територијата на Чачак синоќа имало над 2.000 молњи.

Чачан, инаку, го држи и рекордот на Србија – во јули 2014 година за два часа биле забележани дури 2.670.

Невреме со град синоќа имало во Ивањица, Чачак, Љиг, Кикинда и Белград, а најмногу дожд наврнало во Зрењанин – 35 литри на метар квадратен за неколку часа, во Кикинда 20 литри дожд за еден час и во Нови Сад 14 литри.

Во Србија ноќеска биле испукани 829 ракети од осум радарски центри, потврди српското министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство за Танјуг.

За три часа биле испукани 10 отсто од целата годишна потрошувачка на ракети.

Вчера оправдано доминираше веста дека „Макрон ќе поддржи преговори за Македонија и Албанија ако ЕК препорача во март“.

повеќе

Албанија мора отворено да каже, дека обидите на Софија за асимилација на Македонците во Албанија како Бугари не се добрососедство, туку отворен напад.

повеќе

Перењето пари преку трансакции со недвижнини ги интегрира црните фондови во економијата, притоа обезбедувајќи сигурна инвестиција.

повеќе