Србија: Несреќа во рудникот „Соко“, загинаа осум рудари, има и заробени

Во рудникот за кафеав јаглен „Соко“ кај Сокобања во Србија се урнал дел од јамата, а рударите останале заробени, јавува Радио-телевизија на Србија (РТС).

Фото: скриншот

Директорот на Здравствениот дом Алексинац, Родољуб Живадиновиќ, за РТС изјавил дека несреќата е голема и дека според првите информации загинале осум рудари, а околу 20 се повредени.

Тој посочува дека главно се работи за полесни повреди.

„Неколку околни центри ги испратија сите свои екипи колку што можеа, некои се транспортираат во Општата болница Алексинац. Засега имаме доволно капацитет“, додава Живадиновиќ.

Тој наведува дека нема информации уште колку рудари се заробени.

Рече и дека најголем дел од рударите се од Алексинац.

Порталот Нова.рс претходно објави дека според првите неофицијални информации загинале осум лица, а наведе дека и дошло до експлозија на метан.

Несреќата се случила утрово околу пет часот.

Легенда под Главна слика

Фото: скриншот

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе