Според првичните проекции, Макрон го губи апсолутното мнозинство во парламентот

Претседателот Емануел Макрон е на пат да го изгуби апсолутното мнозинство во Националното собрание и контролата врз неговата реформска агенда, откако првите проекции на четворица анкетари покажаа дека изборите денеска донесоа парламент без мнозинство (т.н. обесен).

Фото: ЕПА

Центристичката алијанса на Макрон требаше да заврши со најмногу пратенички места, покажаа анкетите, потоа следеше левичарскиот блок Нупе на чело со тврдиот левичарски ветеран Жан-Лук Меланшон.

Прагот за апсолутно мнозинство во Долниот дом е 289 места, а проекциите на четворицата анкетари покажаа дека Макрон и неговите сојузници нема да го постигнат тоа.

Доколку биде потврдено, „обесениот“ парламент ќе отвори период на политичка несигурност што ќе бара одреден степен на поделба на власта меѓу партиите кои не биле искусни во Франција во последните децении, или следува политичка парализа па дури и евентуално повторување на изборите.

Рашида Дати од конзервативната партија Лес Републиканс ги нарече резултатите „горчлив неуспех“ за Макрон и рече дека треба да именува нов премиер.

„Тоа е ароганцијата на Емануел Макрон, неговиот презир кон Французите, што го направи малцински претседател“, рече Џордан Бардела од екстремно десничарската партија Национално собрание на Марин Ле Пен.

Габриел Атал од таборот на Макрон изјави за ТВ ТФ1: „Никој не победи“, додека владината портпаролка Оливија Грегоар рече дека резултатите се разочарувачки, но истакна дека алијансата сепак ќе биде најголемата група во парламентот.

Поранешниот шеф на Националното собрание Ричард Феран го загуби своето место, а министерката за здравство Брижит Бургињон исто така не беше реизбрана.

Според некои прогнози сојузот на Ансамблот на Макрон освои 200-260 места, а Нупес обезбеди 149-200.

Продолжувањето на реформите на Макрон за втората по големина економија во еврозоната ќе зависи од неговата способност да ги собере умерените сили надвор од нејзината десница и левица.

Во штабот на Нупес луѓето ракоплескаа, скандираа и навиваа кога доаѓаа првите првични проценки.

Во уште една голема промена за француската политика, партијата на Ле Пен може да освои дури 100 места, нејзиниот најголем резултат досега, покажаа првичните проекции.

Макрон во април стана првиот француски претседател во последните две децении кој освоил втор мандат, но тој претседава со длабоко разочарана и поделена земја каде што се зголеми поддршката за популистичките партии од десницата и левицата.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе