Дигитално насилство

Споделувале експлицитни снимки од жени: во одмаздничка група членувале 36.000 мажи од Балканот

На апликацијата Телеграм се појавила група во која членувале 36.000 мажи од Балканот, а во која мажи споделувале експлицитни фотографии, снимки, но и адреси на жени од овие простори. Очигледно е, како што пренесува српскиот портал Нова, дека станува збор за одмаздничка порнографија.

EPA-EFE

Групата сега е избришана, но функционирала така што членовите пишувале од каде се, па чекале некој од останатите членови на групата да им испратат фотографии, контакти па дури и адреси на девојките од тоа место.

До сознанија за постоењето на таа група дошла инстаграм страницата „Критички“ на која ѝ се јавила загрижена жена, со сомнеж дека во групата се споделуваат и фотографии и снимки на малолетнички, како и дека со откривањето на идентитетот и местото на живеење бројни жени се доведуваат во опасност.

Во меѓувреме на Твитер се појавија и допишувања на мажите во групата.

Корисничка на Твитер разоткрила како изгледа групата на Телеграм и наскоро добила закани.

А потоа разоткри уште една група со слична содржина, чија тема се исклучиво девојки од Ниш, со речиси 25.000 членови.

Феминистичкиот колектив Женска солидарност, пишува Нова, напиша дека одмаздничката порнографија е дигитално насилство, средство кое го користат насилниците за да ја понижат жртвата, да ја замолчат и на крај да ја истурат вината врз неа. Меѓутоа, виновникот не е жртвата. Виновникот е лицето, најчесто мажот, кој ги објавува фотографиите и снимките испратени во доверба.

„Жртви на одмаздничката порнографија се најчесто жени и девојчиња. Но, синџирот на одмаздничката порнографија не оди само од жртвата до насилникот, туку до сите луѓе кои ги споделуваат, коментираат и понатаму ги дистрибуираат протечените и без согласност објавени снимки и фотографии. За вашите фотографии да завршат во групи како овие, доволно е само да бидете родени како лице од женски пол. Критериум за фотографиите не постои. Објавувани се и селфи фотографии, со барање информации за жената“, се додава во текстот.

Се истакнува дека, доколку наидете на ваква содржина на Телеграм, Инстаграм или која било друга социјална мрежа, тоа може да го пријавите преку опциите кои се достапни на речиси сите мрежи, но и во полиција.

Бурни реакции

Откако била разоткриена групата, социјалните мрежи се вжештиле. Коментари има најразлични – додека многумина го осудија ваквото однесување на мажите на интернет, други вината ја префрлија на жените, бидејќи „доброволно испраќале голи фотографии“.

Жените се предупредени дека самите се виновни ако нивни интимни фотографии недозволено се шират, иако во таквите групи се споделуваат и обични селфи фотографии на жени.

Меѓутоа, многу повеќе има коментари за поддршка на жените кои се жртви на одмаздничката порнографија, како и оние кои ги осудуваат мажите кои со тоа се занимаваат.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе