Спејсекс полета во вселената со цивилен екипаж (ВИДЕО)

Ракетниот брод Спејсекс полета од Флорида со првиот целосно цивилен екипаж што некогаш бил лансиран на лет кон Земјината орбита.

Screenshot

Летот на Спејсекс од вселенскиот центар Кенеди на Кејп Канавера го изнајми американскиот милијардер Џаред Ајзекмен, 38-годишниот основач и извршен директор на компанијата за финансиски услуги Шифт4 Пејмент, исто така искусен пилот.

Покрај Ајзекмен, на бродот има уште три лица Хејли Аркено, Сијани Проктор и Крис Семброски. Овој квартет аматерски патници во вселената се подготвувал за летот со месеци.

Се очекува летот, првата мисија со екипаж што тргна во орбитата без професионални астронаути да трае околу три дена од лансирањето до враќањето на Атлантикот, соопштија претставници на мисијата.

Ова е дебитантски лет на новиот туристички бизнис на сопственикот на Спејсекс Илон Маск, кој е чекор понапред од конкурентите кои исто така им понудија возење со ракетни бродови на купувачите подготвени да платат мало богатство за возбудлив лет во вселената.

Официјално не е објавено колку Ајзекмен му платил на Маск за овој лет во вселената, но списанието Тајм ја процени цената на билетите за сите четири места на 200 милиони долари.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе