Спејсекс на Илон Маск ќе испрати турист на пат околу месечината

Спејсекс на Илон Маск го најави новиот план да испрати прв турист на пат околу месечината, со помош на нивната Биг Фалкон ракета (БФР), масивно лансирно возило кое е дизајнирано да ги носи луѓето во вселената.

„Спејсекс се договори да го испрати првиот светски приватен патник на лет околу Месечината во нашето БФР летало - важен чекор за да им се овозможи пристап на обичните луѓе кои сонуваат да патуваат во вселената“, објави Спејсекс на Твитер.

„Во понеделник, на 17 септември, откријте кој ќе лета и зошто“, додадоа од Спејсекс најавувајќи дополнителни информации за во понеделник на настанот кој ќе трае од 5:30 до 19:00 часот.

Во февруари 2017 година, Спејсекс објави дека ќе ги испрати првите два светски вселенски туристи околу Месечината кон крајот на 2018 година.

Тој план значеше тие да се возат на Дрегон кру леталото, слично на карго леталата кои Спејсекс рутински ги испраќа натоварени со пратки до Меѓународната вселенска станица.

Сепак, компанијата остана нема за овие планови во последниве месеци.

Имињата и идентитетите на двајцата туристи, и колку намераваат да платат, никогаш не беа откриени, пренесе АФП.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе