Специјалните единици на Албанија и Косово на заеднички подготовки (ФОТО)

Премиерот на Албанија Еди Рама покажа како припадници на оружените сили на Албанија и на косовските безбедносни сили заедно се спремаат за вежба.

EPA-EFE

За Рама вежбата на марширање е најтешката вежба на светот.

Албанскиот премиер на Фејсбук напиша дека на овој натпревар ќе учествуваат 160 тима од 30 земји.

„Моменти од подготовките на елитните трупи на оружените сили на Албанија и косовските безбедносни сили за најтешката вежба на марширање на светот, Камбриската патрола, каде двете албански трупи ќе се натпреваруваат на планините на Велс, во Обединетото Кралство, меѓу 160 екипи од 30 земји ќе маршираат 48 часа со 45 килограми опрема по многу стрмен терен“, напиша Рама.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе