Советникот на Зеленски го исмева Путин: „Животот има одлична смисла за хумор“

Висок украински функционер одговори на говорот на рускиот претседател Владимир Путин во кој тој најави делумна мобилизација на руските граѓани, велејќи дека „животот има одлична смисла за хумор".

„210-ти ден од ‘тридневната војна’“, објави на Твитер Михајло Подољак, советник на претседателот на Украина.

„Русите кои бараа уништување на Украина на крајот добија:

1. Мобилизација.

2. Затворени граници, блокада на банкарски сметки.

3. Затвор поради дезертирање.

Сè уште е сè според планот, нели? Животот има одлична смисла за хумор“, напиша Подољак на Твитер.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе