Соборен воен авион на сириската влада

Воен авион на сириската влада се урна во провинцијата Идлиб, откако беше погоден од бунтовничка група, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права.

Просириската опозициска ТВ-станица Ориент соопшти дека авионот бил соборен над Кан Шејкун, град под контрола на бунтовниците, но кон кој напредуваат провладините сили, пренесува Ројтерс.

Сириските државни медиуми не известија за инцидентот, пренесува Ројтерс.

Џихадистичката група Тарир ел-Шам соопшти дека урнала авион над Идлиб. Таа група соопшти дека станува збор за авион „сухој 22“.

Во соопштение објавено на Телеграм џихадистичката група вели дека воениот авион бил соборен во близина на градот Ел Таманаха во јужниот дел на Идлиб.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе