Со ДНК потврдено дека од Дунав е извлечено телото на Хрватот кој исчезна во Белград

Анализа на ДНК потврди дека вчера од Дунав во Белград е извлечено телото на Матеј Периш, момчето од Хрватска кое исчезна во декември.

EPA-EFE

ДНК материјалот потребен за идентификација бил земен веднаш по извлекувањето на телото на момчето од Дунав во Белград. Материјалот бил спореден со ДНК на Ненад Периш, таткото на Матеј Периш кој исчезна во Белград ноќта меѓу 30 и 31 декември 2021 година.

На српскиот Институт за судска медицина ќе бидат направени и токсиколошки анализи, но на тие резултати би можело да се чека со недели.

Во Белград претходно пристигнаа претставници на загрепската полиција кои со српските колеги разменија оперативни податоци од истрагата.

По Матеј Периш се трагаше од последниот ден минатата година, а познавачите на Дунав раскажале дека е можно телото дури сега да испливало поради повисоките температури, а во Белград дувал и силен ветер. Тие претпоставуваат дека телото се закачило под еден од мостовите и затоа нуркачите не можеле да го најдат бидејќи во тие услови можат да ја пребаруваат реката само на допир.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе