Немири во САД

Со автомобил се залетал во демонстранти во Сиетл, застрелал човек и мавтал со пиштол (ВИДЕО)

Маж со автомобил влеал меѓу демонстранти во Сиетл, па пукал и ранил еден демонстрант што му се спротивставил кога застанал, соопшти полицијата.

Printscreen

Пожарникарите го одвезле ранетиот човек во болница и тој е во стабилна состојба. Никој друг не е повреден, соопштија властите.

На снимката се гледа како осомничениот излегува од возилото и дека е опколен од демонстранти.

Тој мавтал со пиштолот, се пробил низ толпата и ѝ се предал на полицијата.

Инцидентот е во спротивност со главно мирните протести за време на викендот кои се одржаа поради смртта на Џорџ Флојд при полициското приведување минатиот месец во Минеаполис.

Легенда под Главна слика

Printscreen

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе