Полицијата ја објави

Снимката од фаталната несреќа со автономното возило на Убер (ВИДЕО)

Полицијата на Темпи, Аризона, ја објави снимката од моментот кога била прегазена и убиена жената во несреќата со експерименталното возило на Убер.

Камера поставена на инструмент-таблата на автомобилот кој возел во главниот град на сојузната држава, Феникс, го снимила фаталниот момент од неделата вечер. Пред објективот се појавува жена која турка велосипед, но автомобилот не успева да сопре и удира во неа.

Видеото е исечено непосредно пред ударот, за да не се види вознемирувачкиот момент. Жртвата, 49-годишната Елејн Херцберг, почина од добиените повреди.

Во вториот дел од видеото се гледа како помошниот возач во автомобилот не внимава на тоа што се случува на патот. Таа предоцна ја забележува жената што го преминува патот и реагира.

Убер ја прекина програмата за беспилотни такси возила по фаталната сообраќајка, а американскиот Национален комитет за безбедност во сообраќајот отвори истрага.

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе

Повеќе од 40 години пишувам за самостојноста на македонскиот јазик и идентитет и на моменти бев подложуван и на физички напад поради моите ставови. Јас не би прифатил ништо што го негира признавањето на Македонија.

повеќе