Снимка од шпански Камбрилс од застрелувањето на еден од терористите (ВИДЕО)

Британецот Фицрој Дејвис, кој се наоѓал во шпанскиот град Камбрилс за време на терористичкиот напад, снимил пресметка на еден од терористите со полицијата, а снимката ја објави Би-би-си.

„Некој маж почна да трча по улицата и да вика, во рок од 30 секунди се појави полицијата, истрчаа од автомобилот и почнаа нешто да му довикуваат. Тој не престануваше да зборува. Полицијата го застрела. Тој падна и пак стана, ја мина оградата, и смеејќи тргна кон полицајците. Тие повторно припукаа и тој повторно падна. Тогаш и јас си заминав“, раскажал туристот што видел.

Убиениот е еден од терористите кој избегал од превртениот автомобил.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе