Во Мекленбург-Западна Померанија

Снимка на која германскиот воен авион паѓа по судирот (ВИДЕО)

Се појави видеоснимка што го прикажува моментот кога еден од авионите „еурофајтер“ што се судрија во североисточната германска држава Мекленбург-Западна Померанија паѓа на земја.

Двата германски воени авиони се судрија над градот Малхоу, по што едниот паднал во шумска област, а другиот паднал на 10 километри од селото Носентинер Хуете.

Двата авиони вршеле тренинг-лет кога се случил инцидентот. Двата пилоти успеале да се катапултираат од авионите, но германското Министерство за одбрана потврди дека едниот од нив подоцна бил најден мртов. Другиот беше пронајден жив како виси од крошна на дрво со падобранот.

Стариот систем е неодржлив затоа што вродува со богатење на поединци наместо на општеството и граѓаните.

повеќе

Секој може да биде менаџер во „добри денови", но најчесто менаџерската работа не е за „добрите денови" туку постојан баланс помеѓу проблемите и можностите за оптимизирано управување на компанијата.

повеќе

Нека се соберат во Дојран, нека се договорат и нека нѐ известат. Сите други пак нека се спремаат за вистински избори во постпандемискиот период.

повеќе