Во Мекленбург-Западна Померанија

Снимка на која германскиот воен авион паѓа по судирот (ВИДЕО)

Се појави видеоснимка што го прикажува моментот кога еден од авионите „еурофајтер“ што се судрија во североисточната германска држава Мекленбург-Западна Померанија паѓа на земја.

Двата германски воени авиони се судрија над градот Малхоу, по што едниот паднал во шумска област, а другиот паднал на 10 километри од селото Носентинер Хуете.

Двата авиони вршеле тренинг-лет кога се случил инцидентот. Двата пилоти успеале да се катапултираат од авионите, но германското Министерство за одбрана потврди дека едниот од нив подоцна бил најден мртов. Другиот беше пронајден жив како виси од крошна на дрво со падобранот.

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе