Потрага по преживеаните под снегот

Снежна лавина во швајцарски ски-центар: Има затрупани лица (ФОТО+ВИДЕО)

Швајцарските медиуми јавија дека швајцарското скијачко одморалиште Кран-Монтана во кантонот Вале е зафатен со лавина.

Полицијата потврди дека снежната лавина ја зафатила скијачка патека во 14.15 часот и дека има затрупани скијачи.

Локалните медиуми известуваат дека лавината однела од 10 до 12 лица, но тој број би можел да биде поголем.

Спасувачките тимови се на терен и трагаат по исчезнатите лица. Два хеликоптери се пристигнати на местото на настанот.

Сликите од социјалните медиуми сугерираат дека лавината зафатила означена патека, но полицијата сè уште не ја потврди точната локација на спасувачката операција, пренесе Би-би-си.

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.

повеќе

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе