Снегот ја парализираше Москва: судири, откажани летови и целосен колапс (ФОТО+ВИДЕО)

Дестици сообраќајни несреќи, верижни судири, блокирани улици – снежната бура што ја зафати Москва предизвика целосен колапс во престолнината на Русија.

Градските власти обезбедиле над 12.000 парчиња опрема за да се исчисти снегот од патиштата и тротоарите во градот. Меѓутоа, и покрај големата акција, Москва вчера била „парализирана“.

На автопатот Симферопол над 50 возила учествувале во неколку судири во двете насоки, а снимките од лице место го покажуваат размерот на хаосот.

За среќа нема загинати, а три лица се полесно повредени. Расчистувањето на хаосот траел со часови.

Невремето предизвикало хаос и во воздушниот сообраќај, па од аеродромот Домодедово биле откажани 11 летови, додека слетувањата биле пренасочувани. Околу 30 летови биле откажани и од аеродромите Внуково и Шереметјево.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе