Снег ги покри Хаваи: „Ова го гледаме првпат во историјата“ (ВИДЕО)

Зимско невреме ги погоди Хаваите вчера и денес и на островите им донесе силни ветришта, дожд, високи бранови, па дури и снег.

Силните ветришта буткале дрвја и корнеле сообраќајни знаци од земјата. Поради откорнатите далноводи одделни делови од Хаваи останале бeз струја.

Си-ен-ен јавува дека снег паднал на Мауи, а според прогнозите се очекува и на некои други делови на островите.

„За првпат во историјата снег падна во националниот парк Полиполи. Полиполи е прекриен со снег. Никогаш во историјата не паднал снег на волку мала надморска височина“, соопшти американската Агенција за земјиште и природни ресурси.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе