Заменикот на Шојгу

Сменет еден од главните луѓе на руската војска

Заменикот на рускиот министер за одбрана Дмитриј Булгаков е сменет од должноста и префрлен на „друго работно место“, соопшти руското министерство за одбрана. Ќе го замени генерал полковникот Михаил Мизинцев, кој се смета за заслужен за освојувањето на јужниот украински град Мариупол на крајот на мај.

EPA-EFE

Киев тврди дека стотици цивили се убиени за време на опсадата на Мариупол.

Мизинцев беше шеф на националниот центар за управување со одбраната. Сега ќе биде одговорен за логистиката на оружените сили. Руското воено раководство под министерот Сергеј Шојгу неодамна беше критикувано во круговите блиски на Кремљ. Руските сили се повлекоа од источниот украински регион Харков под притисок на украинската контраофанзива пред две недели.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе