Случаи на убиства на жени ја тресат Британија. Последната жртва е млада наставничка (ВИДЕО)

Сабина Неса (28) е убиена додека одела од својот стан до близок паб во Лондон, каде што требало да се сретне со пријател, соопшти лондонската полиција во четвртокот.

Screenshot

Убиството се случува само шест месеци откако беше убиена Сара Еверард, исто така во Лондон.

Уапсен е 38-годишен маж за кој полицијата верува дека ја убил наставничката Сабина Неса.

Истражителите веруваат дека Неса го напуштила својот стан на Астел Роуд во Гринич и отишла низ паркот Катор, кон барот Депо на плоштадот Пеглер во селото Кидбрук, каде што била нападната.

Полицијата објави дека нејзиното тело е пронајдено во близина на центарот на заедницата Уан спејс на улицата Кидбрук парк роад.

„Сабина никогаш не стигна до пабот и се верува дека е убиена додека се движела низ паркот“, нагласи полицијата.

Убиството се случи кратко откако лондонскиот градоначалник Садик Кан порача дека насилството врз жените стана национална „епидемија“.

„Имаме епидемија кога станува збор за насилство врз жени и девојки. Мислам дека ние мажите треба да бидеме сојузници во справувањето со ова прашање“, рече Кан.

Убиството на Еверард, 33-годишна маркетинг директорка, убиена претходно оваа година, привлече големо внимание во британската јавност и протести за правата на жените.

Откако Еверард се сметаше за исчезната со денови, нејзиното тело беше пронајдено, а полицаец од Лондон беше обвинет за нејзино киднапирање и убиство.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе