Словачки конзул пронајден мртов во Шпанија, лежел во локва крв

Шпанската цивилна гарда ја испитува смртта на словачки конзул.

Неговото тело е пронајдено во вторник околу 17 часот во Ла Нусија (Аликанте). Според информациите на локалните медиуми, бил пронајден од градинарот како лежи во локва крв. Изгледа како непознато лице да му задала силен удар со нешто тешко во главата.

Телото на 53-годишникот е пронајдено во градината покрај скалите на куќата што ја изнајмил. Куќата се наоѓа во населбата Мирамар, помеѓу Ла Нусија и Алте, пишува Ел Паис.

Истрагата е во тек.

Време е за коренити промени на економскиот систем во Хрватска.

повеќе

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе