Сириската војска влезе во Рака, поранешната престолнина на Исламска држава (ФОТО)

Сириската војска за првпат по пет години влезе во Рака и размести во тој град безбедносни пунктови, јавува Ројтерс повикувајќи се на безбедносни извори.

Рака во 2014 година им падна во раце на терористите на ИСИС, и од тој момент се сметаше за престолнина на „калифатот“ на џихадистичката организација.

Три години подоцна, во октомври 2017 градот беше ослободен по повеќемесечна опсада од страна на Сириските демократски сили и воздушните напади на меѓународната коалиција предводена од САД.

За време на тие напади Рака беше поприлично уништена и во градот сѐ уште не е воведен ред.

Тогаш министерството за надворешни работи на Сирија ги окарактеризира нападите на меѓународната коалиција врз Рака како геноцид.

Нека се соберат во Дојран, нека се договорат и нека нѐ известат. Сите други пак нека се спремаат за вистински избори во постпандемискиот период.

повеќе

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе