Сириската војска влезе во Рака, поранешната престолнина на Исламска држава (ФОТО)

Сириската војска за првпат по пет години влезе во Рака и размести во тој град безбедносни пунктови, јавува Ројтерс повикувајќи се на безбедносни извори.

Рака во 2014 година им падна во раце на терористите на ИСИС, и од тој момент се сметаше за престолнина на „калифатот“ на џихадистичката организација.

Три години подоцна, во октомври 2017 градот беше ослободен по повеќемесечна опсада од страна на Сириските демократски сили и воздушните напади на меѓународната коалиција предводена од САД.

За време на тие напади Рака беше поприлично уништена и во градот сѐ уште не е воведен ред.

Тогаш министерството за надворешни работи на Сирија ги окарактеризира нападите на меѓународната коалиција врз Рака како геноцид.

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе

Додека повеќето земји во светот се соочуваа со двојна, здравствена и економска криза, Косово преминуваше во тројна криза заради политичките случувања.

повеќе