Според руската војска

Сирија успешно одби напад на израелски авиони Ф-16

Сириската противвоздушна одбрана успешно одби напад на израелски борбени авиони Ф-16 врз меѓународен аеродром во југоисточниот дел на престолнината Дамаск, јави руската војска.

Соборени се седум ракети, соопшти портпаролот на рускиот Национален центар за управување со одбраната, пренесува агенцијата ТАСС.

„Силите на воздушната одбрана на сириската војска одбија воздушен напад на израелските воздухопловни сили на меѓународниот аеродром на југоистокот на Дамаск“, изјави портпаролот на комнадниот и контролен центар на министерството за одбрана на Русија.

Тој истакна дека израелските ракети биле погодени со системи за противвоздушна одбрана „панцир“ и „БУК“.

„Никаква штета не е нанесена на аеродромската инфраструктура. Никакви жртви не се забележани“, соопшти портпаролот.

Се наведува дека четири израелски борбени авиони Ф-16 долетале од Средоземното Море и дека користеле наведувани проектили.

ТАСС наведува дека претходно сириската агенција САНА објавила дека на југот на Сирија бил одбиен израелски воздушен напад.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе