Во Обединетите нации

Сирија побара итен состанок на Советот за безбедност за суверенитетот врз Голанската висорамнина

Дамаск вчера побара од Советот за безбедност на ОН да одржи итна средба околу американската одлука да ја признае Голанската висорамнина за израелска територија, јавува Франс прес.

Во Обединетите нации

Сирија побара итен состанок на Советот за безбедност за суверенитетот врз Голанската висорамнина

 

Дамаск вчера побара од Советот за безбедност на ОН да одржи итна средба околу американската одлука да ја признае Голанската висорамнина за израелска територија, јавува Франс прес.

Претседателот Доналд Трамп потпиша во понеделникот указ со кој кој Соединетите Држави ја признаваат израелската анексија на стратегиската територија, и покрај резолуциите на ОН кои бараат Израел да се повлече од Голан.

Во писмо во кое увид имала француската агенција, сириската мисија во Обединетите нации побарала од претседателството, кое во моментов го има Франција, да закаже итна средба „за да се дискутира ситуацијата во окупираната Сириска висорамнина и неодамнешното флагрантно кршење на релевантните резолуции на Советот за безбедност од постојаната членка (САД)“.

Француското претседателство не ја закажало веднаш средбата и дипломати соопштија дека ќе има дискусија во Советот околу барањето на Дамаск.

Советот за безбедност денес треба да расправа за најновата криза за време на состанокот за обновување на мандатот на мировните сили на ОН кои се распоредени меѓу Израел и Сирија во Голан, познати како УНДОФ.

Израел ја освои Голанската висорамнина во Шестдневната војна во 1967 година од Сирија. Анектирана беше во 1981.

ОН ја сметаат Голанската висорамнина за окупирана територија. Со Резолуција на Советот за безбедност на ОН усвоена едногласно во 1981 „израелската одлука за наметнување закони, надлежности и управа во окупираната сириска Голанска висорамнина е прогласена за неважечка и без меѓународни правни ефекти“.

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена. 

повеќе