Напаѓачот е мртов

Сирени и вонредна состојба на улиците: оружен напад во универзитет во Германија (ВИДЕО)

Непознат напаѓач отворил оган денес на универзитетот во германскиот град Хајделберг, при што неколку луѓе се ранети. Полицијата соопшти дека напаѓачот е мртов, а снимките на социјалните мрежи од тој град покажуваат дека вонредната состојба сè уште трае.

EPA-EFE

На социјалните мрежи се појавија снимки од Хајделберг, каде денес се случи пукање. Иако напаѓачот е мртов, а сите ранети се примени во локалната болница, голем број безбедносни сили и понатаму се на улиците.

Додека одекнуваат сирени, возила на полицијата и на брзата помош забрзано минуваат низ градот.

Според германски Велт, непознат маж околу 12:35 часот влегол во салата на универзитетот. Пукал во присутните, при што потешко рани неколку луѓе.

Полицијата соопшти дека веднаш по пријавата излегла на лице место, како и дека напаѓачот е мртов. Иако се претпоставува дека е неутрализиран во полициската акција, безбедносни извори кажале дека напаѓачот најпрво избегал и дека полицијата трагала по него.

Тој набрзо бил најден мртов, поради што постои основан сомнеж дека извршил самоубиство. Според информациите на агенцијата ДПА, и самиот напаѓач е студент. Тој немал ни политички ни верски мотиви, наведуваат безбедносни извори.

Полицијата соопшти дека е утврдено дека напаѓачот дејствувал сам, но дека истрагата ќе продолжи во следните денови.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе