Синоќа нов земјотрес во Грција со јачина од 5,9 степени (ВИДЕО)

Нов земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја потресе централна Грција во четвртокот вечерта, ден по земјотресот со јачина од 6,3 степени по Рихтер во истата област, објави атинската сеизмолошка опсерваторија. Нема информации за жртви.

Новиот земјотрес се случи во близина на Лариса, на 250 километри северно од Атина, на местото каде што вчера беа повредени 11 лица во земјотресот, од кои едно сериозно, околу сто згради беа оштетени и предизвика паника кај жителите.

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди централна Грција во средата. Епицентарот беше на 22 километри северозападно од Лариса.

Земјотресот беше на длабочина од два километри, објави Европската медитеранска сеизмолошка служба. Потоа имаше уште низа послаби земјотреси.

Во страв и паника луѓето трчаа по улиците на градот.

 

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе