Симпатизер на Трамп нападна камерман на Би-би-си (ВИДЕО)

Симпатизер на американскиот претседател Доналд Трамп го нападна камерманот на британскиот јавен сервис Би-би-си Рон Скеанс на митинг во Ел Пасо во Тексас.

Носејќи капа со слоганот на Трамповата политика „Да ја направиме Америка повторно голема“, напаѓачот ги пцуел и другите новинарски екипи кои биле таму пред да биде исфрлен.

Туркањето, според Скеанс, дошло од неговиот мртов агол. „Не знаев што ќе се случи“, изјави тој.

Претставник на кампањата на Трамп тврди дека напаѓачот бил пијан.

Претседателот Трамп го видел нападот и со гестикулација со кренати палци се обидел да праша дали е сѐ во ред. Скеанс со истиот гест му одговорил дека е во ред.

Од самиот почеток на својот мандат Трамп е во непријателски односи со медиумите, кои ги нарекува непријатели на народот, а вестите што не му одговараат нему и на неговата политика ги нарекува лажни вести.

„Ова беше исклучително насилен напад“, изјави Гери О’Донахју, дописник од Вашингтон. Тој истакнува и дека митинзите на Трамп станале вечна борба меѓу поддржувачите на Трамп и медиумите.

Американскиот претседател Трамп одржа митинг во Ел Пасо, град на границата со Мексико, на која тој сака да изгради ѕид, пишува Би-би-си.

Би било добро роднините да не бидат жртви и да има повеќе повици кон роднините – функционери.

повеќе

Oд човекот кој успеа со сосема нова партија да го наруши целовековниот монопол на ПАСОК и Неа демократиа на грчката политичката сцена, може да се очекува буквално сѐ.

повеќе

Останува да видиме дали овој состав на Судот, кој дефинитивно е кадровски и професионално најслаб во досегашната наша државно-правна историја по осамостојувањето, ќе смогне сили за конечно да го пресече Гордиевиот јазол околу вака шверцуваната двојазичност.

повеќе