Силен земјотрес во источен Медитеран беше почувствуван во неколку земји

Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) објави дека утрово во источен Медитеран е регистриран земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала.

Фото: ЕПА

ЕМСЦ наведува дека епицентарот бил на длабочина од 60 километри, 298 километри источно од Ираклион во Грција и 139 километри југоисточно од островот Карпатос.

Во исто време, грчки „Катимерини“ објави дека утрово е регистриран земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала југоисточно од Карпатос.

Ројтерс пренесува дека земјотресот бил почувствуван на островите Крит, Санторини и Родос, како и во Каиро и други градови во Египет.

Џерузалем пост објавува дека земјотресот бил почувствуван низ целиот Израел, а АП наведува дека силен земјотрес бил почувствуван на турскиот брег на Медитеранот.

Турската агенција за справување со катастрофи објави дека земјотрес со јачина од 6,0 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 8,32 минути, на околу 155 километри од градот Кас, во провинцијата Анталија, пренесува Бета. Нема информации за жртви или материјална штета.

Турција е на земјотресно тло и земјотресите се чести. Земјотресот со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала што го погоди северозападна Турција во 1999 година уби повеќе од 17.000 луѓе.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе