Силен земјотрес утринава ја погоди Грција

Силен земјотрес со јачина од 5,5 степени по Рихтер ја погоди Грција утрово. Корисниците на социјалните мрежи велат дека потресот се почувствувал и во Италија.

Американскиот геолошки институт објави дека епицентарот бил на 70 километри југозападно од градот Каламата, на длабочина од 30 километри.

Засега нема информации за материјална штета или жртви.

 

Земјите од Западен Балкан се соочуваат со нов безбедносен предизвик: дерадикализација и реинтеграција на повратниците.

повеќе

Граѓаните сѐ повеќе ја согледуваат неопходноста од непартиска форма на самоорганизирање.

повеќе

Придобивките од дрвјата за урбаниот екосистем и квалитет на воздухот можат да се зголемат со систематско планирање на зелениот простор. Дизајнирањето на зелените простори во градовите треба да ја опфати и функцијата за чистење на воздухот.

повеќе