Утрово

Силен земјотрес од шест степени ја погоди Грција

Земјотресот е почувствуван низ целиот Пелопонез и Атика, но и во Турција, Египет, Италија и Либија.

Силен земјотрес од шест Рихтерови степени ја погоди утрово Грција, јави Евромедитеранскиот сеизмолошки центар ЕМСЦ. Засега нема информации за евентуални жртви и штети.

Земјотресот се случил во 8.23 утрово, а епицентарот бил во море во близина на Крит, околу 74 километри северозападно од градот Ханиа, на длабочина од 56 километри.

Тресењето на тлото било почувствувано низ целиот Пелопонез и Атика, јавуваат локалните медиуми, но и во Турција, Египет, Италија и Либија.

Зградите на Крит и универзитетите биле евакуирани рано утрово. Според првите информации од теренот, земјотресот бил силен и се почувствувал низ цела Грција. Засега, сепак, нема точни информации колку траел потресот.

Говорејќи за локалните медиуми, сеизмологот Ефтимиос Лекас рече дека денешниот потрес не е поврзан со смртоносниот земјотрес што вчера ја погоди Албанија, како и тој во Босна.

Грците се плашат од нови земјотреси што, според локалните медиуми, по Крит би можеле да го погодат копното, како и Турција и Италија.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе